Gyakran érzed magad túlterheltnek és stresszesnek? Ez egy olyan állapot, ami komoly bajt jelez és ha nem teszel ellene, súlyos következményekkel járhat.
Az érzelmi kimerültség többféleképp is jelentkezhet. Mutatjuk a leggyakoribb tüneteket és tippeket is adunk, hogy túl tudj jutni ezen a nem kívánt állapoton. Fontos, hogy foglalkozz a problémával, mert ha csak legyintesz, még mélyebb gödörbe kerülsz.
Ha csak loholsz a feladatok után, akkor biztosan szükséged lenne egy kis szünetre. Előfordulhat, hogy nem tudsz lépést tartani a munka, a család és a társadalmi élet követelményeivel és úgy érzed, mindig adsz, de soha nem kapsz. Ez nehezteléshez és keserűséghez vezethet, ezért ebben a helyzetben fontos, hogy lépj egyet hátra és priorizálj. Lehet, hogy csökkentened kell kötelezettségvállalásaid, hogy gondoskodni tudj magadról.
Úgy érzed, elszakadtál a szeretteidtől? Amikor érzelmileg kimerült vagy, valószínűleg inkább visszavonulsz, így pedig nehéz szoros köteléket fenntartani. Ez azért van, mert nincs energiád ezekbe a kapcsolatokba fektetni. A helyzet javítása érdekében elengedhetetlen, hogy minőségi időt tölts szeretteiddel.
Azok a programok, amelyek egykor örömet okoztak, már nem feltétlenül vonzanak? Lehet, hogy azon kapod magad, már nem igazán élvezel semmit. Ha ez a helyzet, akkor fontos új dolgokat találni, amelyek felvidítanak. Lehet ez egy új hobbi vagy egy új étterem kipróbálása is, a fantáziád szabhat csak határt.
Az érzelmi kimerültség gyakori tünete, ha túlságosan aggódsz olyan dolgok miatt, amelyek az irányításodon kívül esnek. A sok idegeskedés rendkívül káros, megviseli a mentális és a fizikai egészségedet. Ha ebben a helyzetben találod magad, fontos, hogy azokra a történésekre összpontosíts, amelyeket tudsz befolyásolni. Készíts egy listát azokról a helyzetekről, amelyek stresszt okoznak, és gondold át, mit tehetsz a változás érdekében. Érdemes szakember segítségét kérni, ha a szorongás túl soknak bizonyul ahhoz, hogy egyedül kezelni tudd.
Amikor túlterhelt vagy, előfordulhat, hogy azokon az embereken vezeted le a frusztrációdat, akiket szeretsz. Szabj határokat magadnak és próbáld kívülről megvizsgálni a helyzetet! Nem is emlékszel az utolsó alkalomra, amikor jól érezted magad? Ebben az állapotban gyakran rágódhatsz a negatív tulajdonságaidon. Lehet, hogy másokhoz hasonlítgatod magad, és úgy érzed, nem vagy elég jó. Fontos, hogy összpontosíts az élet pozitív oldalára! Készíts egy listát azokról a dolgokról, amelyek boldoggá tesznek, és próbálj meg ezekkel foglalkozni.
Ha a fentiek igazak rád, akkor a legfontosabb, hogy szánj egy kis időt magadra. Nem kell nagy dolgokra gondolni, már a kis lépések is segítenek. Talán szünetet kell tartanod a munkádban vagy egy hétvégére el kell vonulnod. Akárhogy is, legyen időd kikapcsolódni és feltöltődni!
Mindenekelőtt saját magadra kell vigyáznod! Ennek érdekében húzd meg a határokat és mondj nemet arra, ami kimerít vagy amihez nincs kedved. Egyúttal tudasd a környezeteddel, hogy mire van szükséged, hagyd, hogy segítsenek. Beszélgess a családoddal, barátaiddal a helyzetedről, de ha ez nem elég, akkor keress fel egy terapeutát. Támogatásukkal olyan küzdési mechanizmusokat fejleszthetsz ki, amelyek segítenek visszanyerni önmagad.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre